Neden Tam Esnek Hava Kanalları Daha Avantajlı?

Hava akışını sağlamak amacıyla kullanılan hava kanallarının “tam esnek” yapıda olması, “yarı esnek” yapıda olanlar karşısında, yatırımcı ve kullanıcılarına bazı avantajlar sunmaktadır.

Esneme kabiliyeti

Bunların başında, adından da anlaşılabileceği gibi esneme, bükülme, kıvrılabilme kabiliyetinin daha yüksek oluşudur. Bu nedenle monte edileceği her tür alana uyum sağlayabilmektedir. Böylelikle yarı esnek kanallara kıyasla kullanım alanları çok daha fazladır.

Bağlantı noktalarının esnekliği

Tam esnek hava kanallarında bağlantı, çelik teller ile yapıldığından esneme ve uzama özelliği vardır. Bu nedenle istenmeyen ani ortam koşulları karşısında bağlantı noktaları, daha iyi bir mukavemet gösterebilir, hassasiyet gerektiren noktalarda da rahatlıkla uygulanabilmektedir. Buna karşı yarı esnek hava kanalları, bağlantı yapısının sert ve esnetilemez yapıda olmasından dolayı ölçüsü sabittir, esneme ve uzama kabiliyeti bulunmamaktadır.

Mekanik sorunların önlenmesi

Yüksek esneme kabiliyeti, mekanik problemleri azaltır. İşletme esnasında istenmeyen koşullar karşısında, daha rijit yapılı malzemeler, daha çabuk hasar görebilir ve işlevini yitirebilir. Yarı esnek hava kanalları, bağlantı noktalarının sert olması sebebiyle çok fazla kıvrılma işlemi gerçekleştiğinde; zamanla alüminyum dökülmelerine ve mekanik problemlere yol açabilir. 

Üretim ve hammadde maliyeti 

Tam esnek hava kanallarında kullanılan malzeme ve hammaddelerin maliyeti çok daha uygundur. Buna paralel olarak üretim maliyetleri de daha düşüktür. Bu sebeple hava akışının sağlanması çok daha uygun fiyatlara gerçekleşmektedir. Oysa yarı esnek hava kanallarında kullanılan malzeme ve hammaddelerin de üretimin de maliyeti daha yüksektir. Bu fiyat farkları, ürünlerin satış fiyatlarına yansımaktadır.

Satın Alma Maliyeti ve Rekabetçilik

Üretim, hammadde ve malzeme maliyetlerinin hava kanallarının satış fiyatını etkilemesinin yanı sıra “düşük rekabetçilik”, ürünlerin satış fiyatları üzerinde etkili olabilmektedir. 

Tam esnek hava kanalı üreticisi, yarı esnek kanallara göre çok daha fazladır. Daha yüksek rekabetçiliğe sahip bir alanda fiyatlar, müşteri lehine olmaktadır. Yani fiyat rekabetinden dolayı yarı esnek kanallara göre çok daha uygun fiyatlara satılmaktadır. Az sayıda firma tarafından üretilen yarı esnek hava kanallarının düşük rekabetçiliği, fiyatlarının daha yüksek olabilmesine yol açabilmektedir.

Bizi takip edin