Leed Good (Yeşil Bina) Sertifikasına Sahip İlk Kamu Binası Olacak Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi de Tercihini Flexiva’dan Yana Kullandı

İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında yenilenen Okmeydanı yeni Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 1000 yataklı olarak yapılıyor. İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi denetiminde devam eden hastane projesi, Leed Good (Yeşil Bina) sertifikasına sahip ilk kamu binası olacak özelliklerle tasarlandı. Bu sayede deprem anında ve sonrasında sağlık hizmetlerini aralıksız vermeye devam edecek.
Yeni hastane akıllı bina teknolojisi ile donatılacak ve yılda 1 milyon 500 bin hastanın ayakta, 50 bin hastanın ise yatarak sağlık hizmeti almasına olanak sunacak.
Elektriğinin büyük bölümünü tr-jenerasyon merkezi ile kendisi sağlayacak olan hastanenin birçok teknolojisi elektrik tasarrufuna yönelik tasarımlardan oluşuyor.
Isıtma ve soğutma giderlerinin en asgari düzeye indirilmesi için de açıkta kalan ısı enerjisinden yararlanılacak.
Eski Okmeydanı Hastanesi 55 bin metrekare kapalı alan üzerindeyken, yeni hastane binası 250 bin metrekare kapalı alan üzerine kuruluyor.
Acil servis alanı mevcut hastane de 1300 metrekare iken, yeni hastane de bu alan 10 bin metrekare olacak ve her türlü acil durumlara kesintisiz hizmet sağlanabilecek. Gelecekte her türlü değişim ve gelişime açık olarak tasarlanan hastanenin Avrupa’da bile örnekleri az.
Büyük titizliklerle sürdürülen projede Flexiva güvencesi tercih edildi. Flexiva’nın yangın esnasında zehirli gaz çıkışına sebep olmayan, alev yürütmeyen, hijyen koşullarına uygun SKY serisi esnek hava kanalları, yüksek talep ve beklentileri olan özenli projelerin tercihi olmaya devam ediyor.

Bizi takip edin